Varanasi’de Deneyimlemeniz Gereken 8 Şey

Hindistan denince akla ilk gelen şeylerden biri eminim ki ölülerin yakılmasıdır. Hindu hacıları buraya Ganj Nehrinde günahlarından arınmak için gelir. Varanasi’de ölmek onlar için bir ayrıcalıktır ve herkesin evinde kişinin ölmeden önce bir yudum alabilmesi için şişede Ganj’ın kutsal suyu bulunur.

1)Aarti Törenleri

Varanasi’de sabahları ve akşamları güneşi selamlama törenleri yapılır. Bu törenlerin en yoğun olduğu yer Dasaswamedh Ghat’tır. Burası çok kalabalık olur ve nehirden dahi törenleri izleyen insanlar vardır.

Aarti Törenleri

2)Burning Ghat

Burada ölü yakma töreni hemen hemen günün her saati devam etmektedir. Bir bedenin yakılması ortalama 3 saat aldığı için bir kaç saat içinde törenin her aşamasını izleyebilirsiniz. Karşılaştığınız bu durumun sizi neler düşünmeye sevk edeceğine inanamayacaksınız. Sadece oturun ve izleyin. Unutmadan burning ghatlarda fotoğraf ve video çekmek yasak.

Burning Ghat

3)Varanasi’nin Daracık Sokaklarında Kaybolun

Bu sokaklar bazı yerlerinde o kadar daralıyor ki bazen iki kişinin geçmesi bile güçleşiyor. Korkmayın sokaklara bırakın kendinizi, insanların yaşamlarına tanık olun. Sıkıldığınız zaman “Ganga” yı sorun sizi Ganj Nehrine yönlendireceklerdir.

4)Gün Doğumunda Tekne Turu Yapın

Sabah erken kalkmak zorunda kalsanız da, güneşi selamlama töreninin ardından Ganj’ın akışına bırakın kendinizi. Nehir kıyısında ki binalar nehrin akıntısı değişkenlik gösterdiği için yüksek yapılmış, o yüzden bütünü görmeniz güçleşiyor. Ama teknede ilerlerken daha geniş bir açıya sahip oluyorsunuz.

5)Ganj Nehrinde Kutsanan İnsanları İzleyin

Varanasi, Hindular için en kutsal yerlerden birisi. İnsanlar kilometrelerce öteden buraya kutsanmak için geliyorlar.

6)Ganj Nehrinde Çamaşır Yıkayan İnsanları İzleyin

Bu insanlar Ganj Nehrinin her damlasına kadar faydalanıyor.

7)Nehre Diya’nızı Bırakıp Dilek Dileyin

Nehir kıyısında muz yaprağının içinde çiçekler ve mum bulunan bitkiler göreceksiniz. Bunlarda bir tane alıp, üzerindeki mumu yakıp Ganj Nehrine bırakın.

8)Şu Rahatlığa Ulaşmadan Dönmeyin 🙂

Detaylı Varanasi gezi rehberimize buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Varanasi’de Deneyimlemeniz Gereken 8 Şey” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın