Sleeper Wagon’da Seyahat, Hindistan

Hindistan’da tren garları çok garip gerçekten. Yerlerde yatan insanları o kadar fazla görüyorsunuz ki bir süre sonra kanıksıyorsunuz. Bankta oturan bir insan garip gelmeye başlıyor. 

Hayatımda gördüğüm en uzun tren buydu diyebilirim. Tren gelirken lokomotifini gördüm trenin son vagonunu göremedim. Hangi vagondayım diye bakarken tren devam etti, sırtımda çantayla koştura koştura yetiştim. Hani treni kaçırırsam ne yaparım diye düşünme ihtimali bile vermediğim için kendime, bir heyecanla yakaladım vagonumu.

Slepper wagonda seyahat edecektim bu kez. Hindistan’a gelmeden önce defalarca fotoğrafını görmüştüm slepper wagonun ama kendi gözlerinle görmek gerçekten farklı oluyor. Biletim ekonomi sınıfının yataklı vagonu olduğu için içerisi çok kalabalıktı. Zor bindim, biletimle yerimi arıyordum ki içeride bir görevli geldi yerimi gösterdi. Biri yatıyordu onu kaldırdı. Ben geçtim.

Çalınmaması için çantamı yastık yaptım. Zincir almamıştım yanıma. Tuvalete falan gitmem gerekecek olursa mecburen çantamı bırakacaktım.

Tren hareket ederken pencerelerden hava geliyordu, içerisi serinliyordu ama durduğunda hemen ısınıyordu. Yanımda buff vardı, onu taktım, bu sayede rahat nefes alıp verebiliyordum.

Çok ilginçti gerçekten, insanlar yere gazete sermişler onun üzerinde yatıyorlardı. Sokaklarda görmeye alışmıştım ama hemen yanımda bir baba iki çocuğuyla birlikte yerde yatıyordu. Trene bindiğimde hiç uyuyamayacağımı sanmıştım ama o kadar yorulmuşum ki bütün gün, bir süre sonra dalmışım. Arada tren durdukça uyandım. Ne hayallerim vardı, fotoğraf video çekerim diye ama hem ışık loştu hem de uyuduğum için makineleri çıkarmayı göze almadım.

Sabah olmuştu, pencere açılıyordu ama demir parmaklıklar vardı. Bütün gece uyuyup uyanmıştım, arada satıcılar geçiyor anlamadığım bir şeyler söyleyerek uzaklaşıyorlardı. Uzun zamandır hayalini kurduğum sleeper wagonu tanımaya çalışıyordum.  Tren kalabalıktı, diğer vagonları gezme fırsatım olmadı tek başıma gezdiğim için de çantamı emanet edecek kimse yoktu haliyle.

Tren pirinç tarlalarından geçiyordu ve manzara güzeldi. Hindistan’da demiryolu ağı çok gelişmiş bir düzeydi. Trenle hemen hemen her yere ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Sleeper Wagon’da Seyahat, Hindistan” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın