Phuket’te Ucuz Yollu Şehir Turu

Şimdi size Phuket’te nasıl ucuz yollu şehir turu yapılır, onu anlatacağım. Öncelikle bir motorsiklet kiralıyoruz. Motorsiklet dediysem gözünüz korkmasın, scoter modellerinden biri yeterli olur. Sadece gaz ve fren var, kaskımızı da mutlaka takıyoruz. Patong bölgesinde motor kiralayabileceğimiz birçok yer var. Gözünüze güvenilir gelen bir yerden veya  otelinizden motorunuzu kiralayabilirsiniz. Motorumuzun günlük kirası 250-300 baht tutar, 100 bahtlıkta benzin alırız. Bu benzin size tüm gün yeter, hatta artabilir de.

Patong bölgesinden turumuza başlayacağımızı farz edersek buradan önce Kata View Pointe sürüyoruz. Deniz manzarasının tadını çıkararak ilerliyoruz, seyir notasından biraz mola verip Phuket’i izliyoru.

Daha sonra güney yönünde sürmeye devam ediyoruz. Bu güzergâhta yolda bir sürü fil çiftliği göreceksiniz, bunları ziyaret ederek yavru filleri sevebilir, onları besleyebilirsiniz. Şehir turunuzun belki de en eğlenceli bölümü burada geçirdiğiniz zaman olacaktır. Her çiftlik birbirinden farklı aktiviteler sunmaktadır. Filleri yıkayabilir, onlara banyo yaptırabilirsiniz. File de binebilirsiniz ama pek tavsiye etmiyoruz, yazık hayvanlara!

phuket elephant

Fillerle güzel zaman geçirdikten sonra yönümüzü Big Budha’ya çeviriyoruz. Hava güzelse uzaktan da görülebiliyor kendileri. Big Budha biraz tepeye inşa edilmiş, virajlı yollarda ilerlerken dikkatli olmakta fayda var. Yol üzerinde ATV turu yapan yerler, yavru filler, bizdeki gözlemecilere benzer yerler görebilirsiniz. Big Budha da dini törenler düzenleniyor, turistlerden nasıl bağış toplarız diye hesaplar yapılıyor. Buranın da manzarası güzel sayılır, buraya şehrin tepe noktası diyebiliriz.

Daha sonra Wat Chaithararam isimli tapınağa uğrayabilirsiniz. Tapınağa doyduk diyorsanız direk hayvanat bahçesine de geçebilirsiniz. Hayvanat bahçesine de artık Türkiye’de gideriz, başka bir şeyler yok mu diyorsanız o zaman buyrun Kaplan Tapınağına (Tiger Kingdom). Burada kaplanların başını dizinize koyarak, kuyruklarını tutarak, kafalarını okşayarak fotoğraf çektirebilirsiniz. Aman bir yerinizi kaptırmayın. Gezi Mikrobu olarak sorumluluk kabul etmeyiz 🙂

 

Kaynak: http://www.phuket.com/phuket-magazine/tiger-kingdom.htm

Phuket’te genel bir şehir turu yapmak için bu güzergahı izleyebilirsiniz. Tur firmaları sizi, kaju fabrikası, bal fabrikası, alışveriş merkezi gibi yerlere de götürüyorlar. Sizin bu yerlerde yaptığınız alışverişten komisyon alıyorlar. Biz bu yerlere gittik, öyle aman aman görülecek şeyler yok. Onun yerine tropikal meyveleri deneyin, yeni tatlar almış olursunuz.

Yukarıdaki haritadaki gibi bir güzergah izlerseniz, katetmeniz gereken mesafe ortalama olarak 50 Km olacaktır. Bunu da gün içine yayacağınız düşünürsek, 4-5 saatlik bir zaman yeterli olur kanısındayız.

Bir cevap yazın