Phuket Gezi Rehberi – TAYLAND

Phuket Gezi Rehberi

phi phi

1)Phuket Hakkında

Phuket, tropikal bir tatil için en ideal yelerden biridir. Genel olarak Phuket adası olarak bilinse de geniş bir ana karaya yayılmış bir şehirdir ve Tayland’daki adalar içerisinde en meşhur olanıdır. Phuket adını duyar duymaz akla Phuket’in meşhur adalarından sadece bir kaçı olan Phi Phi Adaları ve James Bond Adası gelmektedir. Phi Phi Adası bizim Tayland gezimizde en beğendiğimiz yerdi, bu ada için ayrı bir rehber hazırlayacağız. Özellikle adalar turu çok güzeldi. James Bond Adası da malum, James Bond’un “Golden Gun” filminden sonra meşhur olmuş, Khao Phing Kan adasıdır. Phuket’in tamamını gezmek yerine diğer gezi rehberlerini de okuyarak en görülesi yerleri seçmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü Phuket’in tamamını gezmek hem oldukça zamanınızı alır, hem de bir süre sonra aynı şeyleri gördüğünüz hissene kapılma ihtimaliniz oldukça fazladır.

Tayland’da kullanılan para birimi, elektrik kullanımı, orada ne yenir, ne içilir, sim kartlar gibi daha bir çok konuya Kapsamlı Tayland Gezi Rehberimiz’den ulaşabilirsiniz.

2)Phuket’e Nasıl Giderim?

Türk Hava Yollarının Phuket’e direk uçağı bulunmaktadır. Ama biraz daha uygun fiyata seyahat etmek isterseniz, aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz.

3)Phuket’e Ne Zaman Gidilir?

Bildiğiniz gibi Phuket, tropikal bir iklime sahip bu yüzden her dönem Phuket’e gidilebilir. Ancak Mayıs ve Ekim ayları arasında muson yağmurlarının yağdığını göz önüne almanızda fayda var. Biz Eylül ayında gittik, ilk yağmur tanesi yere düştüğünde hemen sığınacak bir yer bulmanız gerekiyor, yoksa ardından başlayan sağanak sizi sırılsıklam eder. Bunu öğrenene kadar biraz ıslandık ama sonra sıkıntı olmadı.

maya bay

4)Phuket Balayı Için Uygun Bir Yer mi? 

Phuket’in balayı için uygun yerleri mevcut, özellikle Kata ve Karon plajlarının olduğu bölgedeki otellerde balayınızı huzur içerisinde geçirebilirsiniz. Ancak Patong plajının bulunduğu özellikle de Bangla Street civarı balayı için pek uygun olmayabilir.

5)Phuket Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşabilirim?

Phuket’e ulaştığınızda Patong bölgesinde konaklayacaksanız, havaalanından buraya otobüsler bulunmaktadır. Kato ve Karon bölgeleri için yazımızı hazırladığımız tarihlerde minibüs bulunmuyordu ama minibüsle Patong bölgesine gelip buradan geçebilirsiniz veya ön ödemeli taksileri kullanabilirsiniz, bu taksilere gideceğiniz yeri söylüyorsunuz onlar fiyatını hesaplıyorlar. Otelinizin transfer hizmeti varsa bunu da değerlendirebilirsiniz.

6)Phuket için Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Phuket’de konaklama için hostelden tutun da lüks otellere kadar bir çok seçeneğiniz mevcut. Bildiğiniz gibi Tayland sırt çantalı gezginler için vazgeçilmez bir ülkedir. Phuket’te Bangla Walking Street’e yakın olayım, gece eğlenceden dönerken taksiyle, tuk tukla uğraşmayayım diyorsanız, bu çevredeki otellerde kalabilirsiniz. Bu cadde civarında otel seçimi yaparken belki de dikkat etmeniz gereken en önemli şey, gece geç saatlere kadar süren müzik sesi olacaktır. Biraz araştırmadan sonra biz C & N Hotel Patong Beach’de kalmıştık, burası Jungceylon Alışveriş Merkezine, Patong plajına ve Bangla Street’e oldukça yakın genel olarak yeterli bir oteldi. Phuket için biraz daha lüks bir yerler isterseniz Kata ve Karon’daki beach otellerini de tercih edebilirsiniz. Phuket bir çok Türk turiste de ev sahipliği yapmaktadır, bu sayede booking.com’da oteller hakkında bir çok Türk de yorum yapmıştır. Phuket’deki diğer konaklama seçenekleri için tıklayınız.

7)Phuket İçin Kaç Gün Yeterli?

Phuket’in tamamını gezmek için en azından bir hafta yeterli olur ama Phuket’te 2-3 gün geçirmeniz yeterli olacaktır, Tayland’da görülecek daha nice güzel yerler var.

8)Phuket’in İçerisinde Ulaşımı Nasıl Sağlayabilirim?

Phuket’te taksi ve otobüsleri yaygın olarak görebilirsiniz. Bunların yanında Patong bölgesi için tuk tuklar da mevcuttur. Taksi kullanacaksanız, taksiye binmeden önce mutlaka taksimetre açmasını isteyin emin olun size söyledikleri rakamın en az %50’si tutacaktır. Otobüse binmek isterseniz çok daha uygun bir fiyat tutacaktır. Tuk tuklar Patong bölgesinde ring hattı olduğu için sabit bir güzergah kullanmak zorunda kalıyor, bu yüzden gideceğiniz yer pek uzak olmayabilir ama tuk tukun başlangıç noktasına dönebilmek için bütün hattı tamamlaması gerekiyor, bu yüzden fiyatlarda biraz şişiyor.

9)Phuket’da Görülmesi Gereken Yerler Nereler?

Phuket’e gitmişken olmazsa olmazınız adalar turu yapmak olmalıdır. Hatta Phuket’te iki gün geçirip Phi Phi Adasına gidip tatilinize orada devam etmeniz, adalar turuna da oradan çıkmanız daha uygun olacaktır. Phi Phi için en az 2 gününüzü ayırın, çünkü Tayland gezinizin en tropikal kısmı burası olacaktır. Ada turları mevsime ve doluluğa göre değişkenlik göstermektedir, 1000 bahta yaptım diyen de var 2000 bahta aldım diyen de, bu yüzden cadde üzerinde bir çok tur firmasından fiyat alıp tripadvisor uygulamasından tur fiması hakkında yapılmış yorumları okuyup size fiyat ve güvenilirlik yönünden en uygun olanını seçebilirsiniz. Genelde otelden alıp otele bırakıyorlar. Biz adalar turuna Phi Phi’den başlamıştık. Videolarımıza YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Phuket’te şehir turu da yapabilirsiniz, bu günlük turun içerisinde genelde seyir noktası, fillerle safari, yavru fil, big budha, kaju ve bal fabrikasını ziyaret bulunmaktadır. Bunun için tur firmalarından günlük turlar satın alabilir ya da kendiniz bir güzergah çıkarır ve motor kiralarsınız bu sayede turun neredeyse dörtte biri fiyatına şehri istediğiniz gibi gezmiş olursunuz.

Ayrıca Simon Cabaret’i ve Tayland’ın yöresel FantaSea gösterisini izleyebilirsiniz.

10)Phuket’da Gece Hayatı Nasıldır?

Phuket’da gece hayatının kalbi Bangla Walking Streette atmaktadır. Burada eğlence mekanları, ping pong showlar, striptiz barlar bulunmaktadır. Evet o meşhur cadde burası!!! Tüm cadde boyunca canlı performans gösteren yerler bulunmaktadır.

11)Phuket Gezisi Ne Kadara Mal Olur?

Phuket için konaklama, ulaşım ve yemek maliyetinizi Türkiye’de herhangi bir büyük şehirdeki fiyatlar gibi düşünebilirsiniz. Ulaşım için biraz pazarlık yapmanız gerekiyor veya taksimetreyi açtırabilirseniz hiç bir şey düşünmenize gerek yok, bütün gün taksiyle gezin.

Yemek konusunda fast food restoranları değil de Tayland yemeklerini denemek isterseniz öğün başına ortalama olarak yarı yarıya avantajlı olursunuz.

Konaklama için de yukarıda bahsettiğimiz gibi bütçenize, keyfinize uygun bir yer seçebilirsiniz. Bu konularda direk rakam da verebiliriz ama döviz kurundaki dalgalanmalar çok fazla olduğu için bu yazının yayımından belli bir süre sonra rakamlar geçerliliğini yitirecektir, haliyle mahcup olmak istemeyiz.

12)Phuket’dan Sonraki Durağım Neresi Olmalı?

Phuket’ten sonraki veya önceki durağınız mutlaka Phi Phi olmalı, bir şekilde bu adayı planlarınız arasına dahil etmelisiniz.

13)Phuket’a Giderken Aklında Bulunması Gereken Şeyler?

Phuket’e giderken aklınızda bazı soru işaretleri olabilir ama dönüşte hiç biri orada olmayacak, tamamen dinlenmiş, arınmış bir şekilde döneceksiniz.

Seyahate çıkmadan önce mutlaka Seyahat Sağlığı ile ilgili yazımızı okuyun.
Phuket’te Ucuz Yollu Şehir Turu için tıklayınız.

Bir cevap yazın