Kutsal Şehir Haridwar, Hindistan

Haridwar’a Delhi’den trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Varanasi’den Haridwar’a geçmek trenle yaklaşık bir gün alacağı için önce uçakla Delhi’ye buradan da Haridwar’a geçtim. Bu seferki slepper wagonum çok rahattı, 3 AAC diye geçiyor. Klimalıydı ve her yatakta temiz çarşaf, yastık vardı. Hindistan’da artık çıtayı ne kadar düşürdüysem bunları görünce mutlu oldum.

Sabaha karşı Haridwar’a varmıştım. Burada hava diğer şehirlere göre daha serindi. Ne de olsa Nepal’e sınırdı. Haridwar’da mutlaka görmeniz gereken yer Har-Ki-Pairi Ghat, burası Hindu dininin en kutsal yerlerinden biri olarak geçiyor. İnsanlar buraya Ganj Nehrinde yıkanmak, bu suyla arınmak için geliyorlar.

Burası tren garından sırtınızda çanta ile yürümek için biraz uzak. Bu yüzden çantanızı emanete bırakabilirsiniz. Rikşa ile Aarti Törenlerinin yapıldığı Har-Ki-Pairi Ghat’a vardım.

Burada dolaşırken ilk dikkatimi çeken şey Ganj Nehrinde ellerinde kovalarla bir şeyler arayan insanlar oldu. Her halde filmlerde izlediğimiz akarsuda maden arayan insanlar gerçekmiş dedim kendi kendime.

Burada akıntı hızlı olduğu için nehrin ortalarına doğru pek ilerleyemiyorlar ama nehri kıyısı genç, yaşlı insanlarla doluydu. Taşların aralarını kazıyorlar, toprağı alt üst ediyorlar herkes toprağın arasından gelecek bir ışıltının peşindeydi.

Burada iki kanal var biri Ganj’ın kendi yatağı, diğeri de insanların yıkanıp kutsanmaları için hazırlanmış bir kanal. Hindistan’da insanlar burayı kutsal saydıkları için günler süren yolculuktan sonra buraya ulaşıyorlar ve kutsanıyorlar. Kanalın kenarlarında insanların akıntıya kapılıp gitmelerini önlemek için zincirler bulunuyor.

Burada ilk kez hacı olmak isteyenler kutsal törenlerini gerçekleştiriyorlar. Burada rahipler mantralar okuyorlar ve insanları günahlarından arındırıyorlar.

Ardından Ganj’ın suyuyla kutsanıyorlar.

Daha sonra ellerinde bulunan çiçeği Ganj’a bırakıyorlar.

Ardından bereket olması için nehirdeki balıkları besliyorlar.

Ayrıca köprünün altında masada kalın defterlere bir şeyler yazan kişiler görürseniz şaşırmayın bunlar ne yapıyor diye. Haridwar’a gelen Hindular, burada babasının dedesinin kaydını buluyor ve kendi isimlerini de oraya kaydettiriyor.

Hindistan’da en güzel kokan yer burasıydı. Çünkü herkes suya girip yıkanıyordu ve temiz kokuyorlardı.

Burada dilenciler çok fazla çünkü insanlar dini törenlerini tamamladıktan sonra hayır yapmak için para dağıtıyorlar. Ayrıca burada ihtiyacı olan insanlar için yemek de veriyorlar.  Genelde onları bekliyorlar, turist olarak sizi rahatsız edeceklerini sanmıyorum.

Burada uzun köprüler boyunca, sofra bezlerinin üzerinde küçük hamur satan satıcıları göreceksiniz. Eğer Ganj’da yaşayan balıklara küçük bir iyilik yapmak isteseniz onlardan alıp suya atabilirsiniz.

Saat kulesini geçtiğinizde nehrin karşısında sol tarafta Shiva’nın heykeli çıkacak. Bu heykel sırtını şehre, yüzünü ise Nepal dönmüş kutsama işareti yapmaktadır.

Burada eğer manzara izlemek istiyorsanız teleferikle yukarılara da çıkabilirsiniz.

İnsanlar ağaç yapraklarından yapılma içerisinde çiçek ve mum bulunan Diya isimli kayıları Ganj’a bırakıp, dileklerinin kabul olması için dua ediyorlar. Bende Rishikesh’te bunlardan bir tane alıp Ganj’a bıraktım.

Haridwar’da karşılaşabileceğiniz şeylerden bazıları işe şu şekilde:

Haridwar’da kalmayı planlamadığım için burayı gezip Rishikesh’e doğru devam ettim. Haridwar’dan Rishikesh’e otobüsle veya rikşalarla geçebilirsiniz. Taksi şeklinde jeep tarzı araçlarda var ama ben her zamanki gibi bir rikşaya bindim. Buradaki rikşalar biraz daha büyüktü. Altı kişi arkaya iki kişide öne oturabiliyor. Tabi sıkışarak oturduk. Yaklaşık 45 dakika sonra Rishikesh’teydik.

BONUS !!!

 

Kutsal Şehir Haridwar, Hindistan” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın