Hindistan’ın Başkenti Delhi’de Görmeniz Gereken 10 Yer

1) Red Fort

Delhi’nin simgelerinden biri olan Kızıl Kale UESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alıyor.

2)Lotus Tample

Lotus çiçeğinden ilham alınarak yapılmış olan bu tapınaktan Dünya’da sadece 7 adet bulunuyor. Mimari açıdan görmeniz gereken bir eser. Tapınağa doğru ilerlerken güzel bir bahçenin içerisinden geçiyorsunuz.

3)Qutab Minar

Qutub Minar, Dünya’nın en yüksek tuğladan yapılma minaresi ünvanına sahiptir.

Kaynak:amazingindiablog.in

4)Indian Gate

I. Dünya Savaşında ve Afgan Savaşlarında ölen 72.000 askerin anısına inşaa edilmiş. Anıta yaklaştığınızda ölen askerlerin isimlerinin tuğlaların üzerine işlenmiş olduğunu göreceksiniz.

5)Rashtrapati Bhavan (Meclis Binası)

Yaklaşık bir buçuk milyar insanın yaşadığı ülkenin nereden idare edildiğini öğrenmek istersenin Indian Gate’den sonraki durağınız burası olsun.

6)Swaminarayan Akshardham

Hindistan’da göreceğiniz yüzlerce tapınak arasında belki de en etkileyici olanı burası olacaktır. Pazartesi günleri kapalı ve giriş ücretsizdir. Unutmadan içeride fotoğraf çekmek yasak ve sıkı bir güvenlikten geçiyorsunuz. Girişte kıyafetinizin tapınağa girmek için uygun olmasına dikkat ediniz.

Kaynak:travelhousedelhi.com

7)Jama Mescid

Hindistan’ın en büyük camisidir, içeride 25.000 kişinin aynı anda namaz kılabildiği söylenmektedir. Hindistan’da ki camilerde bizdeki gibi halı kilim bulunmamaktadır. İnsanlar taşın, mermerin üzerinde ibadet etmektedirler. Eğer cuma günü Delhi’de olursanız ve hanifi mezhebindenseniz burada cuma namazı kılabilirsiniz. Girişte kıyafetinizin camiiye girmek için uygun olmasına dikkat ediniz. Diğer türlü içeri almamaktalar.

8)Gandhi Müzesi

Mahatma Gandhi’nin eşyaları sergilenmektedir. Gandhi ile ilgili olarak Raj Ghat’ı da ziyaret edebilirsiniz. Ama Gandhi sandığınız kadar da masum biri değildir.

Kaynak:amazingindiablog.in

9)Gurudwara Sis Ganj Sahib

Hindistan’a gittiğinizde başları örtü ile sarılı erkekler göreceksiniz. Bu kişiler Sikh dinine mensup olan insanlardır. Saçlarını kesmedikleri için örtü ile sararlar, ahşap veya fil dişi tarak taşırlar. Bu dine mensup olanların dilenmesi yasaktır. O yüzden bu tapınakta gün de binlerce kişiye yemek verilir. Tapınağa giriş fotoğraf çekmemek şartıyla serbesttir.

10)Delhi Sokakları

Hindistan’ın o muhteşem keşmekeşinin içerisine adım attıktan sonra evinize eski siz olarak dönemeyeceksiniz.

Delhi hakkındaki diğer yazılarımıza buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Hindistan’ın Başkenti Delhi’de Görmeniz Gereken 10 Yer” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın