Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki şu dönem itibariyle Hindistan’a gidecek Türk vatandaşları vizeye tabidir. Bazıları şimdi bende mi diye soruyor ki onlar yeşil pasaportlu olanlar, evet sizde vizeye tabisiniz.  Ama endişelenmenize gerek yok, bu alabileceğiniz en kolay vize olacak. Kurumun web sitesinde başvuru formu var bu formu eksiksiz doldurmanız gerekiyor. Formun ingilizce olması en azından asgari düzeyde dil bilmenizi istiyorlar anlamına geliyor bence. Uzun yıllar İngitere’nin sömürüsünde kalmış olması da cabası. Bunun sayesinde birçok kişi ingilizce konuşabilmektedir.

Öncelikle buradan online başvuru yapacaksınız. Burada karşınıza şu şekilde bir sayfa çıkacak.

Burada da sol üstte turuncu renkli “Regular Visa Application” ikonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki şekilde bir sayfa açılacak.

Burada öncelikle ülke seçimini yapıyoruz. Türkiye’yi seçtiğiniz da bir alttaki kutuda iki seçenek açılıyor. Bunlar İstanbul ve Ankara. Konsolosluk seçiminde kendi bölgenize yakın olan konsolosluğu seçmeniz mantıklı olacaktır. Eğer hangi bölgeye dahil olduğunuza karar veremiyorsanız., iki konsolosluktan birini arayıp bulunduğunuz şehir için hangi konsolosluğa başvurmanız gerektiğini sorabilirsiniz.

Date of Birth : Doğum tarihiniz,

Email ID : Email adresiniz

Re-enter Email ID: Email adresinizi tekrar yazın

Expected Date of Arrival : Hindistan’a varış tarihinizi yazmalısınız. Uçakla gidiyorsanız uçuş tarihinizi yazabilirsiniz.

Visa Type: Turist vizesini seçin, en kolay alabileceğiniz vize turist vizesidir.

Please enter above texr: Yukarıda gördüğünüz onay kodunu yazın.

Bu sayfada “Data saved successfully. Please note down the Temporary Application ID:….” olarak karşınıza çıkan kodu bir yere not edin. Sayfa geçişlerinde sistem sizi dışarı atarsa veya bağlantınız koparsa siteye tekrar girdiğinizde bu kodu yazarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Surname: Soyadınız

Name: Adınız (Pasaportunuzda yazdığı şekilde yazın)

Sex: Cinsiyetiniz

Date of Birth: Açılan tarih kutusundan doğum gününüzü bularak işaretleyin

Town/City of Birth: Doğum yeriniz.

Country of Birth: Doğduğunuz ülke,

Citizenship/National ID No: TC kimlik numaranızı yazın,

Religion: Dininizi seçin,

Visible identification marks: Yüzünüzde yara var mı ? Yoksa None’yi seçebilirsiniz,

Educational Qualification: Eğitim durumunuzu seçin,

Did you acquire Nationality by birth or by naturalization?: Vatandaşlığınız doğuştan mı yoksa sonradan mı vatandaşlık kazandınız. Unutmayı ki konsolosluk böyle bir bilgiye kolaylıkla ulaşabilir. Sizin için doğru olan seçimi yapın.

Passaport Number: Pasaport numaranızı girin,

Place of Issue: Pasaportunuzu aldığınız yer,

Date of Issue: Pasaportunuzu aldığınız tarih,

Date of Expiry: Pasaportunuzun geçerlilik tarihi (En az 6 aylık pasaportunuzun olması gerektiğini unumayın)

Any other valid Passport/Identity Certificate: Pasaport dışında her hangi bir ikamet belgeniz var mı ? Hayır olarak işaretleyin,

Save and Continue ikonuna tıklayın ve bir sonraki sayfaya geçin,

House NO/Street : Evinizin bulunduğu sokak,

Village/Town/City: Şehir

State/Province/District: Şehri tekrar yazabilirsiniz

Posta/Zip Code: Posta kodunuzu yazın,

Country: Ülkeyi yazın,

Phone No: Ev telefonunuz yazın,

Mobile No: Cep telefonunuzu yazın,

Click Here for Sam Address : Bu seçeneğe tıklarsanız yukarıda yazmış olduğunuz adres bilgileri iş adresiniz olarak da tanımlanır. Yoksa aynı şekilde iş adresinizi de ekleyebilirsiniz.

Applicant’s Marital Status: Medeni durumunuz seçin,

Were your Grandfather/Grandmother ile başlayan cümlede büyükannenizin ya da büyükbabanızın Pakistanlı olup olmadığını soruyor. Hayırı işaretleyerek geçebilirsiniz

Present Occupation: Burada mesleğinizi seçin, eğer seçeneklerde mesleğiniz yoksa Other’ı işaretleyerek aşağıdaki kutuya mesleğinizi ingilizce olarak yazın.

Specify below occupation details of: Geçiminizi nasıl temin ettiğinizi yazın,

Employer Name/business: Daha önce çalıştığınız işiniz.

Are/were you in m Military…: Asker, polis vb meslekten olup olmadığınızı işaretleyin.

Save and Continue

Type of visa: İlk sayfada seçmiştiniz,

Places likeyl to bi visited: Tahminen uğrayacağınız yerleri yazın. Delhi, Agra, Jaipur gibi altın üçgende bulunan turistik şehirleri yazabilirsiniz.

Duration of Visa (in Months): Hindistan vizesi aylık olarak verilmektedir. Konsolosluğa vereceğiniz uçak rezervasyonunuz ile vize sürenizin örtüşmesine dikkat edin.

No. of Entries: Vize süreniz içinde ülkeye giriş sayınızı seçin. Eğer gitmişken bi Nepal, Sri Lanka yapayım diyorsanız “Double” ı sadece Hindistan’ı gezecekseniz “Single”ı seçin.

Purpose of Visit: Tourism olarak seçin.

Expected Date Journey: Uçak bilet tarihinizi yazın.

Port of Arrival in India: Uçağınızın ineceği havaalnını yazın.

Expected Port of Exit from India: Dönüş havaalanınızın bulunduğu şehri yazın.

Have you ever visited India before? : Daha önce Hindistan vizesi almadıysanız hayırı işretleyin.

Has permission to visit or to ectend stay in India previously been refused?: Daha önce Hindistan vizesi için başvuruda bulunup reddedildiniz mi?

Countries Visited in Last 10 years: Son on yılda ziyaret ettiğiniz ülkeleri yazın.

Have you visited SAARC countries during last 3 years?: SAARC adıyla bilinen Güney Doğu Asya ülkelerinden hangilerine gittiniz?

Reference Name in India : Hindistan’da tanıdığınız biri varsa yazın yoksa boş bırakabilirsiniz. Birini yazdığınızda büyük ihtimalle o kişiyi de araştıracaklardır.

Reference Name in Your Country: Türkiye’de tanıdığınız bir kişini size referans olmasını istiyor.

Save and Continue ikonuna tıkadıktan sonra fotoğraf yükleme sayfası açılıyor. Bu sayfaya gelmeden önce biometrik fotoğrafınızın jpeg formatın da görüntüsü hazır olmalıdır.

Fotoğrafın yüklemesini tamamladıktan sonra sizin için uygun randevu gününü seçerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Başvurunuz tamamlanınca size yukarıdaki gibi bir başvuru formu oluşturuyorlar. Bu dosyayı indirin ve çıktısını alın. Vize başvuru evraklarınızın arasında olması gerekiyor. Görüşmeye gittiğinizde evraklarınızın tam olması ve 42 dolar vize ücretinizin yanınızda olması lazım. Girişte kayıt yaptırırken evraklarınızı gösteriyorsunuz, kısaca gidiş amacınızı ve ne iş yaptığınızı soruyorlar daha sonra parmak izinizi alıp size pasaportunuzu tekrar almanız için randevu saati ve barkod veriyorlar.  Aynı gün akşama doğru bu barkodla pasaportunuzu geri alacaksınız. Sizin almanız zorunlu değil, bu barkodlu kağıda sahip olan biri de pasaportunuzu sizin için alabilir.

Her ne kadar başvurusu kurumsal gözükse de konsolosluk beklediğiniz gibi olmayabilir. O yüzden randevu günü biraz erken gitmenizde fayda var.

Konsoloslukların adresini aşağıya yazıyorum.

Hindistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Adresi:

Çankaya, Cinnah Caddesi, 77 / A 06680, Ankara, TÜRKİYE

Hindistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Adresi:

Cumhuriyet Cad., No:18, Dörtler Apt., No:11-12, 34367, Elmadağ / İSTANBUL

 

 

 

 

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın