Dünya’nın Yoga Merkezi, Rishikesh

Rishikesh’e, Haridwar’dan rikşa ile geldim. Öğlen olmuş hava biraz ısınmaya başlamıştı. Burası bizim Karadeniz yaylalarını andırıyor. Hindistan’ın şimdiye kadarki kargaşasını gördükten sonra burası gerçekten çok sakin bir yer.

Ganj bu yerleşim yerini ikiye ayırmış, bu iki yakayı birleştiren Lexman Jhoola isimli büyük bir köprü bulunuyor. Köprünün hemen bitiminde ise Swarga Nivas isimli bir ashram (dini yer) bulunuyor. Binanın içerisinden dönerek yukarı çıkılıyor, girişte ayakkabılarınızı dışarıda bırakmanız gerekiyor. Buradan tüm yerleşimi görmeniz mümkün. Ganj boyunca gün doğumunda ve batımında Aarti Törenleri yapılıyor.

Bookingden ayarladığım hostel yürüme mesafesindeydi. Ama sırt çantam artık iyice ağırlaşmaya başlamıştı. Bu yüzden bundan sonraki gezilerimde çantayı mümkün olduğu kadar hafif tutmaya çalışacağım.

Bunk Stay Hostel

Rishikesh’de genellikle yoga merkezleri var.  Eğer zamanınız varsa hostellerin veya yoga merkezlerinin 3, 5, 7, 21 günlük yoga programları oluyor. Yol üzerinde broşür dağıtarak sizinle iletişime geçiyorlar, bu programlara katılabilirsiniz.

Burada görmeniz gereken yerlerden biri de Beatles Ashram, grup burada Maharishi Mahesh Yogi ile buluşarak inzivaya çekilmiş ve daha sonra da bir albüm yapmış. Hatta Rishikesh içinde bir şarkı bestelemiş, “Happy Rishikesh Song”. 1960’lı yıllardan sonra Beatles sayesinde buranın adı Batı’da duyulmuş ve burası turist akınına uğramış.

Ashramlar mantar şeklinde yapılmış. Aşağıdaki videoda göreceğiniz gibi içerisi iki kattan oluşuyor. Üst katın manzarası gerçekten güzel. Şu an terk edilmiş bir halde ama bu grubu dinliyorsanız burayı görmeniz güzel olur. Beatles Ashram’a gitmeden önce okuduğum birkaç rehberde buranın ücretsiz olduğu, kapıdaki görevliye küçük bir bahşiş vererek girebileceğiniz yazıyordu ama burayı da turizme kazandırılmışlar. Giriş ücreti 600 rupi ve saat 9:00-16:00 arası ziyaret edilebiliyor.

Hindistan’ın o keşmekeşinden sonra burası tam dinlenilecek bir yerdi. Ortalıkta pek araç yoktu, haliyle trafik ve korna sesi de yoktu.

Rishikesh de Ganj Nehri boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Bu yürüyüşte size maymunlar da eşlik edebilir. Saldırmıyorlar ama elinizde yiyecek varsa bunu almak isteyebilirler. Sayıları da biraz fazla olduğu için sıkıntı çıkabilir ☺

Akşam olduğunda bir restorana girdim, menüde pek dişe dokunur bir şey yoktu. Sonra garsonla konuştuğumda bu bölgede herhangi bir et türünün tüketilmediğini sadece vejetaryen yemeklerin olduğunu öğrendim. Öyle olunca sebzeli piriç pilavında karar kıldım. Veg Biryani olarak geçiyor ismi, tavsiye ederim.

Rishikesh için bir diğer seçenek de Ganj’da rafting yapmak. Kısa, orta ve uzun parkurları mevcut. Kaldığınız hostel bunun için sizi yönlendiriyor ama onlar da bu etkinlikten komisyon alıyor olabilirler. Yol üzerindeki bazı organizasyon firmalarından da fiyat alabilirsiniz.

Genel olarak Rishikesh, Hindistan da gördüğüm en sakin şehir diyebilirim.

Beatles Ashram

  Rishikesh’te Şempanzelerle Sabah Yürüyüşü

Bir Cevap Yazın