Bangkok Gezi Rehberi

Bangkok Gezi Rehberi

1)Bangkok Hakkında

Asya bölgesinin aktarma merkezi olan Bangkok, sizin de Tayland gezinizin ilk durağı olabilir. Türk Hava Yolları’nın Phuket’e direk uçağı bulunuyor ama uygun fiyata, aktarmalı olarak gelmek isterseniz Bangkok’u tercih edebilirsiniz. Bangkok başkent olmasından dolayı kralın bulunduğu dolayısıyla protokolün fazla olduğu bir şehirdir. AVM’ler, gökdelenler, roof barlar ve daha birçok şeyi Bangkok’da bulabilirsiniz. Sırt çantalı gezginlerin uğrak yeri olarak bilinen Khao San Road, Bangkok’un en çok bilinen yeridir.  O meşhur gece kulüpleri, barlar, akrep yiyen insanlar bu caddedir.

2)Bangkok Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşabilirim?

Bangkok’a ulaştığınızda biraz sonra bahsedeceğimiz Koh San Road bölgesinde konaklayacaksanız, havalanından buraya otobüs seferleri var. Eğer konaklayacağınız yer metro hattına yakın bir yerdeyse havalanında en alt katta bulunan metro istasyonunu kullanabilirsiniz. En son seçenek olarak taksi ile otelinize gidebilirsiniz ki bu da diğerlerine göre biraz daha pahalı ama unutmayın Tayland ucuz bir şehir. Havaalanında yolcu çıkışından çıktıktan sonra bir alt kata inin, burada otobüsler, taksiler  sizi bekliyor olacak, sizin için en kolay ve uygun ulaşım seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

3)Bangkok için Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Bangkok’da konaklama için hostelden tutun da gökdelen otellere kadar bir çok seçeneğiniz mevcut. Bangkok’da Koh San Road’a yakın olayım, gece eğlenceden dönerken taksiyle, tuk tukla uğraşmayayım diyorsanız, bu çevredeki otellerde kalabilirsiniz. Bu cadde civarında otel seçimi yaparken belkide dikkat etmeniz gereken en önemli şey, gece geç saatlere kadar süren müzik sesi olacaktır. Biraz araştırmadan sonra biz Rambuttri Village Plaza’da kaldık. Genel olarak yeterli bir otel, üstelik çatısında Bangkok’un bunaltıcı sıcağında ferahlamanızı sağlayacak bir de havuzu mevcut.

Bangkok için biraz daha lüks yerler isterseniz bu seçeneklere göz atabilirsiniz, tıklayınız.

Genel standartlarda bir yer bizim için yeterli olur diyorsanız buraya tıklayınız.

Biz sırt çantalıyız, ekonomik olsun diyorsanız da buraya tıklayınız. 

4)Bangkok İçin Kaç Gün Yeterli?

Tayland’ı gezmeye Bangkok’dan başlayacağınızı varsayarsak bu şehri genel olarak gezmek için iki tam gün yeterli olur. Ama geldiğiniz günü pek de hesaba katmamak gerekiyor çünkü uzun bir uçuş olacağı için tüm günü değerlendiremeyebilirsiniz.

5)Bangkok’u Gezmek İçin Nasıl Bir Rota İzlemeliyim?

Bangkok’da bir gününüzü tapınaklara ayırabilirsiniz, yeterli de olur çünkü bir süre sonra hepsi aynıymış hissi vermeye başlıyor. Tapınaklar için şu sırayı izleyebilirsiniz; Grand Palace, Wat Pho (Masaj okuluna uğrayın mutlaka), Wat Arun, Wat Traimit (Altın Budha), China Town ve geceyi Asiatique The Riverfrontta hem dinlenerek hem de meşhur Cabaret Showu izleyerek günü bitirebilirsiniz. Diğer günde yüzen pazar, içinden tren geçen pazar, hafta sonu pazarı, kaplan tapınağını ziyaret ederek geçirebilirsiniz. Bangkok’a 1 saat uzaklıkta olan Ayuttha Antik Kentine de gidebilirsiniz ama aynı gün yetişmeyebilir, bunun için bir gün daha kalmanız gerekebilir.

6)Bangkok’da Görülmesi Gereken Yerler Nereler?

7)Bangkok’da Gece Hayatı Nasıldır?

Bangkok’da gece hayatı genelde Koh San Road civarında. Burası sırt çantalı gezginlerin eğlence mekanı. Gecenin ilerleyen saatlerinde adım atmak daha da zorlaşıyor. Evet o akrep satıcısı bu caddede! Caddeye dizilmiş ayak masajı yaptıran turistleri bu caddede sıklıkla görebilirsiniz. Gündüz yaptığınız uzun gezilerin ardından rahatlamak için buraları tercih edebilirsiniz. Bangkok’un başka bir yerinde, başka bir gece hayatı daha yaşanıyor ama burada bahsedemeyeceğiz.

8)Bangkok Gezisi Ne Kadara Mal Olur?

Bangkok için konaklama, ulaşım ve yemek maliyetinizi Türkiye’de herhangi bir büyükşehirdeki fiyatlar gibi düşünebilirsiniz. Ulaşım için biraz pazarlık yapmanız gerekiyor veya taksimetreyi açtırabilirseniz hiç bir şey düşünmenize gerek yok, bütün gün taksiyle gezin.

Yemek konusunda fast food restoranları değil de Tayland yemeklerini denemek isterseniz öğün başına ortalama olarak yarı yarıya avantajlı olursunuz. Bangkok’da meşhur bir balık restoranı var, diğer bloglarda görmüşünüzdür. İşte o restorandan daha güzeli ve ucuzu Krabi’de, eğer programınızda Krabi varsa orayı bekleyin.

Konaklama için de yukarıda bahsettiğimiz gibi bütçenize, keyfinize uygun bir yer seçebilirsiniz. Bu konularda direk rakam da verebiliriz ama döviz kurundaki dalgalanmalar çok fazla olduğu için bu yazının yayımından belli bir süre sonra rakamlar geçerliliğini yitirecek, haliyle mahcup olmak istemeyiz.

9)Bangkok’dan Sonraki Durağım Neresi Olmalı?

Bangkok’dan sonra Chiang Mai, Phuket veya Krabi sonraki durağınız olabilir. Pattaya genelde seks turizmi ile ünlü bir yer olduğu için balayı çiftleri tavsiye etmiyoruz. Artık deniz, kum, güneş için sabırsızlanıyorsanız güneye inme vakti, yok biraz daha kültürleneyim diyorsanız da kuzeye doğru ilerleyebilirsiniz. Tayland’da yurt içi aktarmalarda bilet fiyatları oldukça uygun. Skyscaner’ı ya da Turna.com gibi uçak bileti arama motorlarını kullanarak en uygun bileti bulabilirsiniz.

10)Bangkok’a Giderken Aklınızda Bulunması Gereken Şeyler?

Bangkok’dayken aklınızda bulunması gereken şey, Seven Eleven. Bu marketleri gördünüz mü korkmayın girin, bir şey almasanız da serinler çıkarsınız.

Gezilerimizin yer aldığı YouTube kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın