Agra’da Görmeniz Gereken 3 Yer

Hindistan’ın tarihi eser açısından en zengin şehirlerinden biri olan Agra en çok turist çeken yerlerin başında gelmektedir.

1)Taj Mahal

Dünya’nın 7 harikasından biri olan Taj Mahal, Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından eşinin 14. çocuğunu doğururken ölümü üzerine anı olarak yaptırılmıştır. Yapının mimarları Mimarsinan’ın öğrencileridir. Eser 20 yılda yapılmış ve 1652’de tamamlanmıştır.

Taj Mahal’in yapımında 20.000 işçi, binlerce fil kullanılmış.

Taj Mahal’in fotoğraflarının efekt verildiği için bu kadar etkileyici olduğunu sanırdım ama size günün her saati ayrı bir güzellik sunuyor.

2)Agra Fort

Agra Kalesinin yapımına 1565 yılında başlanmış olsa da kaleyi Şah Cihan tamamlamıştır. Kale savunma amacı ile yapılmıştır ancak Şah Cihan burayı saray olarak kullanmış, oğlu tarafından tahttan indirilince de ömrünün son günlerini Taj Mahal’i gören bir odada tamamlamıştır.

3)Agra Sokakları

Agra kalesini ve Taj Mahal gezinizi tamamladıktan sonra Agra’nın sokaklarını keşfetmenizi tavsiye ederim. Çok geç saate kalmadan aynı sokak üzerinde bir kaç farklı ses sisteminden yapılan müzik yayını sabrınızın sınırlarını genişletecektir.

 

Agra ile ilgili olarak Taj Mahal ve Agra Fort hakkındaki yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın