Agra Fort, Hindistan

Sabaha karşı Agra’ya gitmek için hostelden ayrılarak Jaipur Tren İstasyonuna doğru hareket ettim. Bir riksha ile anlaştım. Delhi’den sonra bu şehir gözüme daha küçük geldi. Trende yine kahvaltı vardı. Yaklaşık dört saatlik bir yolculuktan sonra Agra Tren İstasyonuna geldim. İstasyonda çantamı emanete bırakıp yanıma sadece kameramı ve fotoğraf makinemi aldım. Öğle saatleri olmuştu ve güneş tam tepedeyken Taj Mahal’i gezmek istemiyordum, bu yüzden Agra Kalesine doğru yürümeye başladım. Telefonuma çevrimdışı harita uygulaması indirmiştim ama Hindistan sokaklarında pek işe yaramadı. Burada da tam bir şansımı deneyeyim diyecektim ki Agra Fort diye bir tabela gördüm, sadece 700 metre uzaklıktaydı.

Eskiden Vikingler isimli bir çizgi film vardı, genelde kaleye saldırırlar ve kale kapısı zincirler ile açılır kapanırdı. Agra Fort’un girişi de bu şekildeydi. Yıllarca çizgi filmlerde gördüğüm bir nesne ile ilk defa karşılaşıyordum.

Agra Kalesi de kırmızı taşlardan yapılmıştı.

 

Kaleyi gezerken bi kenara oturmuş notlar alan birisi dikkatimi çekti. Bir kaç fotoğrafını çektikten sonra tanıştım. Mimarlık öğrencisiymiş ve Hindistan’da ki tarihi yapıları gezdiğini söyledi. Sadece Agra için sekiz gününü ayırmıştı.

Agra kalesi aynı zamanda saray olarakta kullanılmış.

Kalede ki mescid

Babür Şah, Taj Mahal’i bitirdikten sonra kendisi için de Taj Mahal’e benzer bir anıt yaptırmak istiyormuş ama oğlu tarafından tahttan indirilince, bu kalede Taj Mahal’i gören bir odada ömrünü tamamlamış. Kalenin teras manzarası güzeldi. Sonuçta Taj Mahal’e bakıyordu.

Agra Fort’taki gezimi tamamlayınca, bir şeyler atıştırıp Taj Mahal’e devam ettim. Agra Kalesi ile Taj Mahal’in arası yaklaşık iki km ama sıcakta yürümek istemezseniz rikshaya binebilirsiniz. Çünkü Taj Mahal’i gezmek için enerjiye ihtiyacınız olacak.

BONUS !!!

 

Agra Fort, Hindistan” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın